FAQ

Często zadawane pytania (FAQ)

 
Skąd pochodzi wosk pszczeli do produkcji świec?

Wosk pszczeli wytwarzany jest przez pszczoły i służy im do budowy komórek do gromadzenia miodu i odchowu młodych pszczół. Po uzyskaniu miodu pozostaje ten wosk i część jego powtórnie wykorzystywana jest w pasiece a część trafia m.in. do przemysłu kosmetycznego, spożywczego czy do produkcji świec. Ja kupuję wosk w najwyższym stopniu oczyszczony, gdyż tylko taki surowiec umożliwia mi wykonanie świec najlepszej jakości.

 
Czy pozyskiwanie wosku szkodzi pszczołom?

Nie szkodzi, gdyż część wosku pszczelego przetwarzana jest na węzę, która wraca do ula. Nadmiar wosku z pasiek wykorzystywany jest np. do produkcji świec i dzięki temu wspomaga pszczoły i pszczelarzy, którzy o nie dbają w swoich pasiekach. A o pożyteczności pszczół w zapylaniu roślin i wytwarzaniu miodu dla naszego zdrowia nikogo przekonywać nie trzeba.

 
Jakie są zalety wosku pszczelego?

Wosk pszczeli jest produktem czysto naturalnym. Pozyskiwany jest bez szkody dla środowiska, nie wymaga monokulturowych upraw. W porównaniu z innymi woskami i parafiną, pali się znacznie dłużej, czystym, jasnym i gorętszym płomieniem, nie wymaga ani przetwarzania chemicznego ani dodatków chemicznych wspomagających proces spalania. Dzięki pięknemu własnemu przyjemnemu aromatowi miodu jest doskonałym wyborem do domów przyjaznych ekologii.

 
Dlaczego nie należy palić świec z parafiny?

Parafina jest produktem ubocznym przetwarzania ropy naftowej. Do produkcji świec jest wybielana i czyszczona chemicznie. Topi się w niższej temperaturze niż wosk pszczeli i jest bez zapachu, dlatego dodaje się do parafiny chemiczne utwardzacze i sztuczne aromaty. Podczas spalania parafina wydziela sadzę i toksyczne substancje, nawet kancerogenne, poważnie zanieczyszczające powietrze w domu, powoduje alergie. A o czyste powietrze trzeba dbać - zwłaszcza w domach, gdzie mieszkają dzieci.
Jakie są zalety świec z wosku pszczelego w porównaniu z innymi naturalnymi woskami jak wosk sojowy czy palmowy?
Wosk pszczeli wykorzystujemy w formie naturalnej, jest jedynie starannie filtrowany. Zarówno wosk sojowy jak i palmowy wymagają wielkich monokulturowych upraw, podlegają chemicznemu przetwarzaniu, utwardzaniu. Wosk sojowy jełczeje, gdy nie zostanie zmieszany z kolejnymi substancjami chemicznymi.


 
Jak robicie świece z wosku pszczelego?

Świece robię ręcznie z gorącego płynnego wosku. Na przykład zalewam nim formy z zamocowanym bawełnianym knotem. Używam wyłącznie 100% naturalnego wosku pszczelego oczyszczonego wyłącznie mechanicznie metodą odfiltrowania najdrobniejszych zanieczyszczeń pochodzących z ula, typu miód, pyłek kwiatowy czy propolis. Po zastygnięciu wosku wyjmuję świece z form, wyrównuję, przycinam knoty i je woskuję, pakuję ozdobnie świece i zawieszam etykiety. Świece z defektami wracają z powrotem do kociołka do przetopienia na ładniejsze świece.

 
Dlaczego świece z wosku pszczelego są takie drogie ?

Wosk pszczeli jest surowcem naturalnym, pozyskiwanym nie bez trudu i w ograniczonej ilości. Ze względu na powszechne zamieranie pszczół spowodowane opryskami upraw na wielką skalę, wosk pszczeli staje się coraz trudniej dostępny, a z drugiej strony coraz bardziej pożądany przez różne gałęzie przemysłu. Powoduje to jego niedobór na rynku i stały wzrost cen. Produkcja świec z wosku pszczelego nie należy też do łatwych, gdyż każda partia wosku, pomimo, że od tego samego wyspecjalizowanego dostawcy, różni się od poprzedniej i wymaga testów, a nawet ponownego doboru knotów. Prawdopodobnie z tego też względu jest to surowiec zbyt skomplikowany dla taniej produkcji masowej.
Na szczęście czas palenia świecy z wosku pszczelego jest 2-3 dłuższy niż podobnej świecy z parafiny, co częściowo rekompensuje wyższą cenę.


 
Czy Wasze świece są barwione i aromatyzowane?

Nie dodaję do czystego wosku żadnych dodatków, barwników ani substancji zapachowych. Świece moje różnią się nieco kolorem i zapachem własnym, gdyż wosk z każdej dostawy jest trochę inny. Zależy to m.in. od kraju pochodzenia wosku, sezonu pozyskania czy roślin, z których pszczoły zbierały nektar.
W niedługim czasie planuję wprowadzić do oferty woski zapachowe do kominków, gdyż już mam na nie zapytania. Do wosku pszczelego dodam w 100% naturalne olejki eteryczne i zapachowe oraz ich ciekawe kompozycje. Testy już trwają.


 
Dlaczego powierzchnia świec pokryta jest „szronem”?

Wszystkie świece ze 100% czystego wosku pszczelego pokrywają się na powietrzu jaśniejszym nalotem. Jest to naturalny proces i przez wielu bardzo pożądany. Nabierają one szlachetnego rustykalnego wyglądu. Kto preferuje jednak świece z połyskiem, łatwo może wypolerować świeczkę np. bawełniana ściereczką.

 
Dlaczego podkreślacie, że świece wykonane są w 100% z czystego wosku pszczelego?

Uważam, że jedynie świece z wosku pszczelego bez jakichkolwiek dodatków chemicznych są produktem wartym trudu ich wytworzenia. Tylko takie świece mają właściwości prozdrowotne, przyjazne człowiekowi i naturze. Tylko takie świece powinniśmy palić w naszych domach, aby cieszyć się ich ciepłym i jasnym płomieniem, delikatnym naturalnym zapachem. Takie świece nie szkodzą zdrowiu naszemu i naszej rodziny.
Wysoka cena wosku pszczelego stanowi wielką pokusę do dodawania tanich wosków a zwłaszcza parafiny do świec, co czyni je toksyczne jak zwykłe świece parafinowe. Mieszankę wosku i parafiny łatwiej przerobić na świeczkę, łatwiej dobrać knot, można taniej sprzedać i równocześnie więcej zarobić.


 
Jak świece z wosku pszczelego oczyszczają powietrze ?

Płomień świecy z wosku pszczelego jonizuje ujemnie cząsteczki powietrza, które łączą się z dodatnio naładowanymi cząsteczkami zanieczyszczeń, bakterii, wirusów, grzybów, toksyn. Połączone cząsteczki stają się cięższe i opadają na podłogę. Na podobnej zasadzie działają niektóre oczyszczacze powietrza i rośliny, np. paprocie.

 

Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu