Strona główna » Jak pielęgnować świece z wosku pszczelego

Jak pielęgnować świece z wosku pszczelego

Jak pielęgnować moje świece z wosku pszczelego ?

Zastosujcie się Państwo proszę do kilku prostych rad, aby bezpiecznie palić świece i cieszyć się ich długim okresem palenia.
Świece moje można podzielić na kilka grup, które wymagają nieco innej pielęgnacji.

Tealighty
Świeczki do podgrzewaczy – należy palić w foremce, w której zostały zakupione. Tealighty zakupione bez foremki należy palić np. w szklanym świeczniku podobnego kształtu, gdyż podczas palenia świeczki cały wosk upłynnia się i sukcesywnie wypala. Foremki te rozgrzewają się; trzeba je ustawić na podstawce odpornej na wysoka temperaturę. Z reguły nie ma potrzeby skracania knota. Tealighty można gasić poprzez zanurzenie knota w płynnym wosku i postawieniu go pionowo. W foremce powinna zostać jeszcze co najmniej połowa wosku, aby po zapaleniu knota zdążył się upłynnić i spalić już do końca.
Co ciekawe, moje tealighty palą się ponad 4 godziny, czego konkurencja na rynku osiągnąć nie potrafi.

Świece stołowe
Wysokie i wąskie świece należy ustawić pewnie i pionowo na świeczniku, należy chronić przed przeciągiem, to nie powinny kapać.
Nie należy ich ustawiać w pobliżu źródła ciepła jak grzejniki czy kominek. Nawet na nasłonecznionym parapecie okna może być świecy za ciepło i pochyli się. Nie trzeba skracać knota, gdyż został tak dobrany, aby sam się upalał. Świece te można gasić i ponownie zapalać dowolnie często. Są pod tym względem bezobsługowe.

Świece słupkowe
Moje świece w kształcie walca nie kapią, jednakże należy nieco o nie zadbać:
- należy palić przez co najmniej godzinę lub dwie - w zależności od grubości świecy tak, aby wosk miał czas stopić się prawie do krawędzi świecy. Wtedy należy zgasić świecę - poprzez zanurzenie knota w płynnym wosku i ponowne wyprostowanie do pionu. Dzięki temu nie będzie problemu z późniejszym zapaleniem świecy. Póki wosk będzie jeszcze lekko ciepły należy delikatnie pochylić palcami brzeg świecy do środka, aby zapobiec tworzeniu się coraz głębszego tunelu wokół knota. Świeca będzie się paliła dłużej.
Gdy knot będzie zbyt wysoki, pomimo pochylenia ścianek wosku, to należy go skrócić na wysokość ok. 5 mm.
Po tej krótkiej przerwie "serwisowej" świeca jest gotowa do ponownego zapalenia, teraz bądź później.

Kule
Również i tym świecom należy poświęcić nieco uwagi i postępować jak ze świecami w kształcie walca. Należy je ustawić na szerszym świeczniku, gdyż pod koniec palenia może rozlać się wosk.

Świece wotywne
Świece moje w tej kategorii mają różne kształty i jedynie te w kształcie odwróconego stożka wymagają wstawienia do szklaneczki, gdyż przy dłuższym paleniu wosk upłynnia się i świeczka pali się dalej jako świeczka w szkle.

Figurki
Od świeczek tych — ze względu na ich nieregularny kształt — nie można oczekiwać, aby nie kapały.
Dlatego należy je wstawić do świecznika w kształcie szklaneczki lub miseczki, aby wyłapał kapiący wosk i odpadające detale, np. skrzydełka aniołków. W dobrze dobranym świeczniku znaczna część wosku wypali się przedłużając czas palenia świeczki.
Świecznik nagrzeje się, musi więc stać na powierzchni odpornej na wysoką temperaturę.

Proszę również o zapoznanie się z informacjami Jak bezpiecznie palić świece z wosku pszczelego.

Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu