Strona główna » Jak pielęgnować świece

Jak pielęgnować świece


Jak pielęgnować moje świece z wosku pszczelego ?


Zastosujcie się proszę do kilku prostych rad, aby bezpiecznie palić świece i cieszyć się ich długim okresem palenia.

Świece moje można podzielić na kilka grup, które wymagają nieco innej pielęgnacji.


 
Tealighty

Świeczki do podgrzewaczy – należy palić w foremce, w której zostały zakupione lub w świeczniku podobnego kształtu, gdyż podczas palenia świeczki wosk upłynnia się i sukcesywnie wypala. Foremki te rozgrzewają się; trzeba je ustawić na podstawce odpornej na wysoka temperaturę. Z reguły nie ma potrzeby skracania knota.

 
Świece stołowe

Wysokie i wąskie świece należy ustawić pewnie i pionowo na świeczniku, należy chronić przed przeciągiem, to nie powinny kapać.
Nie należy trzymać zwłaszcza cienkich świec w pobliżu źródła ciepła jak grzejniki czy kominek. Nawet na nasłonecznionym parapecie okna może być świecy za ciepło i pochyli się. Nie trzeba skracać knota, gdyż został tak dobrany, aby sam się upalał.


 
Walce

Moje świece w kształcie walca nie kapią, jednakże należy nieco o nie zadbać:
- należy palić przez co najmniej godzinę lub dwie - w zależności od grubości świecy tak, aby wosk miał czas stopić się prawie do krawędzi świecy. Wtedy należy zgasić świecę - najlepiej poprzez zanurzenie knota w wosku i ponowne wyprostowanie do pionu. Dzięki temu nie będzie problemu z późniejszym zapaleniem świecy. Póki wosk będzie jeszcze lekko ciepły należy delikatnie pochylić palcami brzeg świecy do środka, aby zapobiec tworzeniu się coraz głębszego tunelu wokół knota. Świeca będzie się paliła dłużej.
Gdy płomień będzie zbyt wysoki, pomimo pochylenia ścianek wosku, to skrócenie knota na wysokość ok. 6 mm przyniesie poprawę.
Po tej krótkiej przerwie "serwisowej" świeca jest gotowa do ponownego zapalenia, teraz bądź później.


 
Kule

Również i tym świecom należy poświęcić nieco uwagi i postępować jak ze świecami w kształcie walca. Należy je ustawić na szerszym świeczniku, gdyż pod koniec palenia może rozlać się wosk.

 
Świece wotywne

Świece moje w tej kategorii mają różne kształty i jedynie te w kształcie niskiego walca wymagają wstawienia do szklaneczki, gdyż przy dłuższym paleniu mogą kapać.

 
Figurki

Od świeczek tych - ze względu na ich nieregularny kształt - nie można oczekiwać, aby nie kapały.
Dlatego należy je wstawić do świecznika w kształcie szklaneczki lub miseczki, aby wyłapał kapiący wosk i odpadające detale, np. skrzydełka aniołków. W wąskim świeczniku znaczna część wosku wypali się przedłużając czas palenia świeczki.
Świecznik nagrzeje się, musi więc stać na powierzchni odpornej na wysoką temperaturę.


Proszę również o zapoznanie się z informacjami jak bezpiecznie palić świece.

Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu